رازیانه گیاهی زنانه

رازیانه گیاهی زنانه

 رازیانه گیاهی است معطر ، علفی و دو ساله که ارتفاع آن تا دو متر می رسد . گل های آن زرد و به صورت خوشه درانتها ی ساقه ظاهر می شود . میوه ی آن نیز کوچک وبه طول 8 میلیمتر و عرض 3 میلیمتر است . زیستگاه این گیاه بیشتردر مناطق مدیترانه ای است اما در کشور ایران نیز در مناطق شمالی کشور و دامنه های کوه البرز به طور خودرو می روید .

میوه ی رازیانه دارای 10 تا 12 درصد ماده روغنی است که آن هم در لبه های دانه ذخیره گریده است بعلاوه شامل مقداری قند ، موسیلاژ و اسانس به مقدار 4 تا 6 درصد است . قسمت های مختلف این گیاه دارای مصارف متعددی به شرح زیر است: ریشه ی رازیانه :اثر مدر قوی دارد و به همین علت در درمان سنگ کلیه و نفریت و بیماری های نظیر آن مصرف می شود . اسید اوریک را دفع می کند ، اشتها آور است .

برگ این گیاه اگر به مقدار زیاد مصرف شود اثر قاعده آور دارد. میوه ی رازیانه : اثر نیرو دهنده ، مقوی معده ، زیاد کننده ترشحات شیر و بادشکن است . دراستعمال خارج جوشانده های آن به صورت غرغره اثرات خوبی در رفع گلو درد و گرفتگی صدا ظاهر می نماید .

علاوه بر موارد ذکر شده بعضی از خواص دیگر این گیاه شامل موارد زیر است : حالت تهوع را بر طرف می کند ، نفخ و گاز معده را از بین می برد ، رازیانه به علت داشتن هورمون زنانه رشد دخترها را تسریع می بخشد . مغز را فعال می کند ، دردهای مفاصل را برطرف می کند.

منابع :

گیاهان دارویی ، دکتر علی زرگری

گیاهان دارویی پرفسورهانس فلوک


لینک کوتاه مطلب: https://shafaa.ir/zr33O

مطالب مرتبط

نظرات شما

با توجه به عدم تامین کالا توسط شرکت های تولید کننده لطفا قبل از هر گونه سفارش تماس بگیرید.
X
قالب ووکامرس